top of page

Запрошуємо на нічну літургію на честь Свята Різдва Христова

  • Фото автора: Igor Sabadakha
    Igor Sabadakha
  • 31 дек. 2017 г.
  • 3 мин. чтения

Дорогі брати і сестри! У ніч в неділю з 6 січня на 7 січня в нашому храмі Казанської ікони Божої Матері та Новомучеників Православних буде звершена нічна Божественна Літургія на честь Свята Різдва Христового, початок якої о 23.50 6 січня. Запрошуємо всіх вірян приєднатися до богослужіння та піднести разом наші молитви до Господа.

Зустріти свято вночі - це особлива радість: і духовна, і душевна. В більшості парафіяльних храмів нічні літургії правляться тільки на Різдво і Великдень - особливо урочисті служби за традицією відбуваються вночі. Урочисті нічні служби сприяють глибшому молитовному переживанню і сприйняттю Свята.

Різдво в православному церковному календарі є Великим двунадесятим святом. Значення цього торжества очевидно для всіх. Іоанн Златоуст так пише про Різдво: «Уяви, як було б велично, якби ми побачили сонце, яке зійшло з небес та йде по землі і звідси розливає на всіх промені свої. Якщо ж бачити таку подію з чуттєвим світилом для всіх було б дивовижно, то подумай і розсуди тепер, як велично бачити Сонце правди, розливаючим промені свої з нашої плоті і просвіщаючим наші душі».

Подія Різдва описано тільки у двох євангелістів - Матвія (гл. 1 і 2) і Луки (гл. 2). На літургії читається уривок з Євангелія від Матвія (Мт. 2, 1-12); уривок з Євангелія від Луки теж читається, але на літургії дня навечірря (тобто в святвечір).

Сам день Різдва Христового має не так багато богослужбових особливостей, як святвечір. Богослужіння відбувається, як правило, лише всенощне, що здійснюється напередодні дня Свята, складається не з вечерні і утрені, як зазвичай, а з великого повечір'я, заключній частини вечірні (тому що перша відбувалася вранці в день святвечора в з'єднанні з літургією).

На великому повечір'ї, з якого починається всеношна, урочисто співаються кілька пісень, одна з яких: «З нами Бог» - вислови пророка Ісаї про Христа. Літургія служиться Іоанна Златоуста, але якщо святвечір трапився в суботу або неділю (тобто саме Свято в неділю або понеділок відповідно), то - літургія Василя Великого, а Іоанна Златоуста - в святвечір.

У багатьох храмах прийнято служити на Різдво нічне богослужіння, як і на Великдень. Але на відміну від Великодня, нічне богослужіння на Різдво необов'язкове, тому загальноприйнятих традицій його вчинення не існує. Однак можна виділити кілька досить поширених варіантів. Читачеві буде корисно ознайомитися з ними з тим, щоб згодом мати можливість розрахувати свої сили для участі в різдвяному богослужінні.

У храмі, в якому прийнято вчинення тільки однієї літургії в недільні та святкові дні, швидше за все, буде відбуватися тільки нічне богослужіння, що складається з всеношної, часів і літургії, слідуючих безпосередньо один за одним. Служба може починатися опівночі або бути побудована таким чином, щоб початок літургії прийшовся на час близько опівночі. У будь-якому випадку такий варіант дуже стомлює, так як при самому оптимістичному прогнозі така служба займе не менше 4-х годин.

Можливий і інший варіант - часи і літургія відбуваються вночі, а всеношна в свій звичайний час (в різних парафіях по-різному, але найчастіше близько 17.00). Такий варіант більш легкий, хоча і менш зручний.

Нарешті, в тих храмах, де прийнято вчинення по недільних і святкових днях двох літургій (для цього необхідна наявність хоча б двох священиків і двох престолів), служби цього дня зазвичай відбуваються так:

-приблизно о 17.00 відправляється всенощна;

-близько півночі - часи і літургія (в деяких храмах і з всеношною - в цьому випадку, як правило, в більшій чи меншій мірі скороченим);

-вранці відбувається друга (пізня) літургія.

Цей варіант найбільш зручний для прихожан, так як кожен може вибрати те, що йому зручніше: наприклад, ті, хто не може прийти на нічне богослужіння, скажімо, сім'ї з маленькими дітьми, можуть не порушувати звичного розпорядку відвідин храму.

У храмах, в яких вчинення нічного богослужіння на Різдво не прийнято, служби відбуваються в свій звичайний час: всенощна - ввечері, літургія - вранці.

Різдво Христове - свято всенародно відоме і улюблене. Тому цілком природньо, що цей день у православних храмах є одним з найбільш відвідуваних у всьому церковному році.


 
 
 

Bình luận


Новини
Архів
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Архів новин
bottom of page